İnstagram Nedir ? Nasıl Kullanılır

İnstagram Nedir ? Nasıl Kullanılır

Instagram Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Instagram Ekim 2010 tarihinde KevinSystrom ve Mike Krieger tarafından California ve San Francisco’da geliştirilmiştir. Uygulamanın amacı kullanıcılarına çektikleri fotoğrafları çevrimiçi olarak sanal platform üzerinde takip edilen kişilerine yani sanal arkadaş çevresine paylaşmasını sağlamaktır.

Facebook, twitter gibi kişilerin aktif kullanageldiği fotoğraf paylaşılabilen sosyal paylaşım platformları varkenInstagram’ı2010 da kurulup bu kadar popüler yapan ne? Bu sorunun birçok cevabı olabilir fakat bunlardan en önde yer alan madde alanının uzmanı olmasıdır. Instagram fotoğraf çekip paylaşma üzerine odaklandığı için bu konuda kullanıcılarına çok farklı deneyimler sunmayı amaçlamaktadır. Uygulamanın bu farklılığı ilk olarak kullandığı filtrelerden kaynaklanmaktadır.

İnternet üzerinden arkadaş çevrenize bir fotoğrafınızı paylaşmak istediğinizi düşünün. Bu paylaşımı yaparken Instagram size elinizde olmayan ekipmanların imkânını sağlıyor. Kullandığı filtreler ile fotoğrafınızı isteğinize göre dizayn edebiliyorsunuz. Sonuçta eskisinden çok daha etkileyici ve daha profesyonel görünüme sahip fotoğraflar elde edebiliyorsunuz ve program bu işlemi size çok uğraşmadan pratik bir şekilde yapma imkanı sunuyor. İşte Instagram’ı diğerlerinden öne çıkaran en alan bu.

Instagram çok hızlı büyüdü ve dünya çapında büyümesini sürdürüyor. Açıklanan verilere göre son olarak Instagram’ın kullanıcı sayısı 600 milyonu geçmiş durumda. Ülkemizde ise Instagram kullanıcı sayısı 22 milyonun üzerinde. Kullanıcılarının %20’sinin ABD’de olduğu uygulamanın %80’i ABD dışındaki ülkelerde yer alıyor.

Instagram’a Facebook Kayıtsız Kalmadı

Instagram’ın bu yükselişi Facebook’un dikkatini çekti ve Facebook Instagram’ı 2012 yılında 1 milyar dolara satın aldı. Şuan Instagram’ın değeri 40 milyar doların üzerinde. Muhtemelen sahipleri sattığına bin pişman olmuştur.

Instagram’ın kullanıcılarına sunduğu bir kullanış kolaylıklarından birisi de diğer sosyal paylaşım platformları ile eş zamanlı çalışabiliyor olması. Örneğin Instagram’dan paylaşılan bir fotoğraf eş zamanlı olarak Facebook, Flickr, Twitter, Foursquare ve Tumblr aracılığıyla yayına konulabiliyor. Bu da Instagram’ın yükselişinde ve tercih edilmesinde etken bir faktör çünkü günümüzde diğer sistemlerle ne kadar eş güdümlü çalışabiliyorsan, o oranda başarılı olabiliyorsun Instagram bunu başarılı bir şekilde şu ana kadar gerçekleştirebilmiş görünüyor aksi halde günde 40 milyon fotoğrafın paylaşıldığı bir platform olmazdı. Ayrıca 40 milyon fotoğrafın paylaşılmasının yanı sıra saniyede ortalama 8600 beğeni ve yine ortalama 1000 yorum yapılıyor.

Peki, Instagram kullanabilmek için ne yapmak gerekiyor? Bu sorunun cevabı gayet basit. Öncelikle Appstore ya da Android kullanıcısı iseniz Google Play market aracılığı ile Instagram uygulamasını telefonunuza yüklüyorsunuz(Bu arada şu ayrıntı bilgiyi de verelim. Instagram ilk çıktığında sadece IOS yani iphone ve ipad kullanıcılarına yönelik bir uygulamayadı). Sonra uygulama üzerinden ilk defa girecekseniz hesap açıyorsunuz. Uygulamayı isterseniz facebook hesabı üzerinden de kullanabilme imkânına sahipsiniz. Programa giriş için bu birkaç basit işlemi yerine getirmeniz yeterli. Programa girdikten sonra ise yapmanız gereken isteğe bağlı olarak fotoğraf yükleyip paylaşmak ve istediğiniz kullanıcılar ile takipleşmek. Instagram bu konuda gizlilik kurallarına önem veriyor. Profilinizdeki fotoğrafları istediğiniz kitleye gösterip göstermemek sizin elinizde. Tabi durum böyle olunca sizde her kullanıcının paylaşımlarını rahatlıkla göremiyorsunuz.

Instagram’da Başka Neler Yok?

Instagram da olan şeylerin yanında nelerin olmadığını da söylemek gerekirse, paylaş butonunun olmadığını söylemeliyiz. Instagram da bir fotoğrafı beğendiğinizde onu sayfanızda paylaşmak için facebook’ta olduğu gibi bir butona tıklayıp kendi profilinizde paylaşamıyorsunuz. Eğer bir fotoğrafı paylaşmak istiyorsanız ekran görüntüsü alarak kesip yüklemeniz gerekiyor ve Repost aplikasyonları yükleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

2017-02-26 13:26:15

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Instagram Takipçi Kasmanın Püf Noktaları

Instagram Takipçi Kasmanın Püf Noktaları

Instagram Takipçi Kasmanın Püf Noktaları Instagram hesabınız var ama daha etkin kullanmak istiyorsanız elbette iki önemli şeye ihtiyaç duyacaksınız. Birincisi takipçi sayınızın artması

Neden İnstagram Tercih Ediliyor ?

Neden İnstagram Tercih Ediliyor ?

Neden Instagram Tercih Ediliyor? Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri haline gelen Instagram, diğer Facebook ve Twitter gibi alanın devlerine rağmen başarısını kanıtlamakta

İnstagram Hesabınızla Farkınızı Ortaya Çıkarın

İnstagram Hesabınızla Farkınızı Ortaya Çıkarın

Instagram Hesabınızla Farkınızı Ortaya Çıkarın  Malumunuz insanlar doğup dış dünya ile alaka kurmaya başladıkları andan itibaren duygularını, düşüncelerini, mutlu ve özel anlarını